FISK OG SKALDYR

Find inspiration til dit sortiment af fisk. Kontakt os endelig for at høre, hvordan vi kan hjælpe dig, eller for at afgive din bestilling af fisk og skaldyr

LAKS RØGET I SKIVER FROST NORSK

Varenr. 8030

Prisen er pr. kg.

Norsk, røget laks i skiver. Den norske laks er en meget populær spise og verdenskendt for god kvalitet. Lakseindustrien har dybe rødder i de norske traditioner, og de norske laks værdsættes for den gode smag, ligesom den har et højt næringsindhold.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

KULMULEFILET FAO27

Varenummer: 8

Kulmulen kan tilberedes på mange måder, den kan koges, dampes, steges, røges og laves i ovnen. Der er altså mange muligheder for tilberedninger med en kulmule. Kulmule minder om torsk, men den er mere fast og saftig i kødet og det siges derfor af mange at kulmulen er en lidt finere spisefisk.

Hvis du gerne vil bestille vores kulmulefilet bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

Merluccius bilinearis- fangstomr. Nordøstlige Atlanterhav-FAO-område 27 (underområde. fao 27 Nordlige Nordsø) fangstmet. trawl.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

SKÆRISINGFILET FAO27

Varenummer: 73

Skærisingfilet refererer til fileter fra skærisingen, en saltvandsfisk, der er kendt for sin delikate smag og fine konsistens. Skærisingfilet er eftertragtet i gastronomien på grund af sin særlige smag og alsidighed i tilberedningen. Skærisingfilet er en god kilde til magert protein, vitaminer og mineraler. Den indeholder sunde omega-3-fedtsyrer, der er gavnlige for hjerte-kar-sundheden og hjernens funktion. Skærisingfilet er også lavt kalorieindhold og kan være en del af en sund kost.

Hvis du ønsker at bestille vores skærisingfilet bedes du kontakte os da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

SKÆRISING FAO27

Varenummer: 71

Skærisingen har et fast, hvidt og velsmagende kød, der ligesom mange andre fladfisk i samme størrelse egner sig til en masse forskellige tilberedninger. Den kan tilberedes hel eller som fileter på alle de klassiske måder – dampet, bagt, grillet, pocheret eller stegt á la meunière, hvor den hele fisk bliver vendt i mel og stegt i smør. Størrelsen på en skærising gør, at én fisk ofte passer til en portion.

Skærisingen findes på begge sider af det nordlige Atlanterhav og er en bundfisk, der foretrækker de dybere vande. I Danmark findes den primært i Skagerrak og den dybeste del af Kattegat.

Ønsker du at bestille vores skærising fisk bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

KULLERFILET FAO27

Varenummer: 7

Kullerens kød er hvidt, magert og oftest mere fast end torskens. Den spisemæssige højsæson er størst i efterårsmånederne. Herhjemme har den særligt været saltet og tørret som klipfisk, og nogle steder desuden røget. Man vil i de fleste retter kunne erstatte kuller med torsk, lange, kulmule eller lyssej, og den kan som torsk tilberedes på mange måder – pocheret, dampet, bagt og stegt i smør.

Hvis du gerne vil bestille vores kulmulefilet bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

RÆDSPÆTTEFILET FERSK

Varenummer: 5248

I Danmark er rødspætte en meget normal og ekstremt udbredt fiskeart. Fersk rødspætte er en fladfisk, og den kan fanges rigtig mange steder ved de danske kyster. Frisk rødspætte kan også ofte findes på frokostbordene, og er blandt andet også tit en fast bestanddel på påskebordet og til julefrokosten.

Hvis du gerne vil bestille vores rødspætte bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

RØGET LAKS I SKIVER NORSK

Varenummer: 5200
Røget laks fra Norge er populært, især koldrøget, som ofte findes færdigpakket i skiver. Norsk laks er kendt for sin høje kvalitet, og både kold- og varmrøget laks fra Norge er populært.

Når laksen er koldrøget, ryges den ved en lavere temperatur (typisk 22-24°C) i længere tid (6-12 timer). Dette giver laksen en mere delikat og raffineret smag. Koldrøget laks kan nydes direkte fra pakken og er velegnet til frokost, sandwich eller som en del af forretter. Den er ofte skiveskåret og klar til servering. 

Norsk laks er opdrættet i havdambrug og er kendt for sin høje kvalitet og flotte farve. Røget laks er en god kilde til omega-3 fedtsyrer, D-vitamin og proteiner. Mange producenter vælger at ryge laksen over bøgeflis for at give den en karakteristisk røgsmag. Røget laks er en alsidig spise, der kan bruges i mange forskellige retter. 

Hvis du gerne vil bestille vores røget laks i skiver bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

LAKSEFILET FERSK NORSK

Varenummer: 5118

Laksen udklækkes i ferskvand og her lever den de første år mens den finder vej ud til havet. Vandets temperatur afgør hvor lang tid det tager for en laks at finde ud til havet; I de sydligste levesteder sker det efter et år, mens det i det nordlige Norge typisk først sker, når fiskene er over seks år.

Laksen opholder sig popfest i det nordlige Atlanterhav og efter et til fire år på åbent vand,  finder de tilbage til det vandløb, de voksede op i for at gyde. Det er ofte en udmattende rejse for laksen, og en stor del af fiskene dør, når de har gydet. Man mener, at kun omkring fem procent af alle laks når at gyde to gange.

Hvis du gerne vil bestille vores norske ferske laks bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

LAKS VARMRØGET FÆRØSK

Varenummer: 5129

Den færøske laks er kendt som den fineste laks på markedet. Den har en fast konsistens og en udpræget frisk smag af hav. Laksen er produceret uden brug af kemi og medicin, og opdrættet følger et unikt koncept baseret på traditionelle og skånsomme metoder fra det nordvestlige Færøerne. Dette sikrer en superior kvalitet uden brug af antibiotika og GMO.

Hvis du gerne vil bestille vores laks fra Færøerne bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

LAKSEFILET NORGE

Varenummer: 50

Vores norske laksefilet giver dig muligheden for at servere den mest populære fisk i høj kvalitet. Laksen udklækkes i ferskvand og her lever den de første år mens den finder vej ud til havet. Vandets temperatur afgør hvor lang tid det tager for en laks at finde ud til havet; I de sydligste levesteder sker det efter et år, mens det i det nordlige Norge typisk først sker, når fiskene er over seks år.

Laksen opholder sig popfest i det nordlige Atlanterhav og efter et til fire år på åbent vand,  finder de tilbage til det vandløb, de voksede op i for at gyde. Det er ofte en udmattende rejse for laksen, og en stor del af fiskene dør, når de har gydet. Man mener, at kun omkring fem procent af alle laks når at gyde to gange.

Hvis du gerne vil bestille vores norske ferske laks bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

LAKS RØGET TRIMET HEL SIDE FÆRØSK

Varenummer: 500

Den færøske laks er kendt som den fineste laks på markedet. Den har en fast konsistens og en udpræget frisk smag af hav. Laksen er produceret uden brug af kemi og medicin, og opdrættet følger et unikt koncept baseret på traditionelle og skånsomme metoder fra det nordvestlige Færøerne. Dette sikrer en superior kvalitet uden brug af antibiotika og GMO.

Hvis du gerne vil bestille vores laks fra Færøerne bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

SKÆRISING FLÅET

Varenummer: 402

Flået skærising er en velsmagende og lækker fisk, der minder meget om søtunge både i udseende og smag. Skærising er en god kilde til protein og indeholder vigtige næringsstoffer som selen, vitamin B12 og jod. Den er magert kød og har et lavt indhold af kalorier og fedt.

Hvis du gerne vil bestille vores flået skærising bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

FAO 27

TORSK RØGET

Varenummer: 315

Vores torsk er af arten Gadus morhua (atlantisk torsk) som er en fisk i tilhørende torskefamilien Gadidae. Torsken har en mild og delikat smag, der er mild, let sødlig og havagtig. Da smagen ikke er overvældende er det muligt at tilføje forskellige krydderier, urter og saucer for at forbedre smagsoplevelsen. Torskens milde smag gør det til en alsidig fisk, der kan tilpasses forskellige kulinariske retninger.

Hvis du gerne vil bestille vores røget trosk bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

KULMULE, HEL

Varenummer: 310

Vi tilbyder hele kulmule fisk. Kulmulen kan tilberedes på mange måder, den kan koges, dampes, steges, røges og laves i ovnen. Der er altså mange muligheder for tilberedninger med en kulmule. Kulmule minder om torsk, men den er mere fast og saftig i kødet og det siges derfor af mange at kulmulen er en lidt finere spisefisk.

Hvis du gerne vil bestille vores hele kulmule bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

JOMFRUHUMMERHALER XL

Varenummer: 3102

Vi tilbyder store jomfruhummerhaler. Jomfruhummeren er en populær delikatesse, med en smag der minder om almindelig hummer. Du vil opleve at kødet har en finere konsistens og selvom at det meste kød sidder i halen på jomfruhummeren, er der også kød i kløerne. Skroget der bliver tilovers efter middagen kan eventuelt benyttes til at lave en hummerfond. Jomfruhummeren er en mager fisk, der er rig på jod, selen og zink.

Hvis du gerne vil bestille vores jomfruhummerhaler bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

TORSKEFILET FAO27

Varenummer: 3

Vores torsk er af arten Gadus morhua (atlantisk torsk) som er en fisk i tilhørende torskefamilien Gadidae. Torskefilet har en mild og delikat smag, der er let sødlig og havagtig. Smagen er ikke overvældende, hvilket gør det muligt at tilføje forskellige krydderier, urter og saucer for at forbedre smagsoplevelsen. Torskefiletets milde smag gør det til en alsidig fisk, der kan tilpasses forskellige kulinariske retninger.

Hvis du gerne vil bestille vores torskefilet bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

TORSKEPLUK

Varenummer: 295

Hos os kan du bestille din torskeplukfisk. Plukfisk er en gammel, dansk ret, som går helt tilbage til det 18. århundrede. Den optræder i en kogebog for unge fruentimmere fra 1795 (“Underviisning for unge Fruentimmere (…) af egen Erfaring meddeelt af en Huusmoder”) dog som “plukkefisk”. I Frøken Jensens kogebog fra 1901 hedder den slet og ret plukfisk. Oprindeligt er det en ret, hvor man bruger rester af kogt torsk. Det bliver ligesom “plukket” og bagt på en opbagt sovs med lidt rasp eller brødkrymmel på toppen. I fruentimmerbogen beskrives den med muskatnød. Fisk sammen med opbagt sovs og muskatnød er ikke langt til nutidens fiskelasagne.

Hvis du gerne vil bestille vores torskeplukfisk bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.

LAKS ØSTERSØ RØGET

Varenummer: 285

Laks er ikke kun en delikatesse, men også en sund kilde til essentielle næringsstoffer. Den er rig på omega-3 fedtsyrer, som fremmer hjertesundheden, og protein af høj kvalitet, som bidrager til muskelopbygning. Desuden indeholder laks store mængder D-vitamin, der er vigtigt for knoglesundheden, og B-vitaminer, der hjælper med energiproduktion.

Hvis du gerne vil bestille vores røget laks bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

TORSKEHALE FAO27

Varenummer: 281

Torsken er fanget i det nordøstlige Atlanterhav – nærmere betegnet i Nordsøen. Torsk er en af de mere velkendte og populære fisk at spise. Fisken er lys i kødet, og egner sig til mange forskellige tilberedningsformer. Selve torskehalerne egner sig perfekt til stegt torsk og kold torskeanretninger, da der er minimalt med ben i halestykket.

Hvis du gerne vil bestille vores torskehaler bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

VÅDSALTET TORSK

Varenummer: 280

Saltfisk – vådsaltet torskefilet – har en lang historie som en værdsat spise i både nordiske og sydeuropæiske køkkener. Denne klassiske metode til konservering af fisk har været anvendt i århundreder, især når frisk fisk ikke var tilgængelig.

Saltfisk er primært lavet af torsk, der er blevet vådsaltet kort tid efter fangst. Denne proces trækker en stor del af vandet ud af fisken og tilfører samtidig en salt smag, som ikke kun forlænger holdbarheden, men også forstærker fiskens naturlige smagsnuancer. Saltfisk er især populært i lande som Portugal, Spanien og Italien, hvor den bruges i traditionelle retter, men den er også en vigtig del af den nordiske madkultur.

Saltfisk kan tilberedes på mange forskellige måder, afhængigt af traditioner og smagspræferencer. Før brug skal fisken udvandes grundigt, typisk over 24-48 timer, hvor vandet skiftes flere gange for at fjerne overskydende salt. Herefter er saltfisk klar til at blive kogt, stegt, grillet eller brugt i gryderetter og supper. Den faste tekstur og intense smag gør den til en alsidig ingrediens, der kan tilføre dybde til både simple og komplekse retter.

Hvis du gerne vil bestille vores vådsaltet torsk bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

FAO 27

HAVTASKEFILET FAO27

Varenummer: 28

Havtasken er en yderst eftertragtet og lækker spisefisk med hvidt, fast kød, der er velegnet til at dampe og stege. Når den er tilberedt minder kødet mere om kødet fra en hummer end fra andre fisk. Benene og hovedet er fremragende til at koge fond på. Specielt for havtasken er, at man også spiser kæberne, der eksempelvis kan marineres og komme på grillen. Leveren blev tidligere betragtet som havets foie gras og er stadig en delikatesse i Japan under navnet ankimo.

Havtasken er en meget mager fisk med kun 0,4 g. fedt/100 gram. Den indholder desuden mange sunde n-3 fedtsyrer.

Havtasken lever primært i Nordøstatlanten. Man har i forbindelse med den globale opvarmning oplevet havtasken trække endnu mere nordpå – hvor Island engang var det nordligste punkt for fisken, er havtasken nu også opdaget ved Grønland. Sydligt går den helt ned til Mauretanien omkring Afrikas vestligste punkt.

I Danmark er det primært i Nordsøen, Skagerrak og det nordlige Kattegat, man kan finde havtasken. Havtasken lever på havbunden fra omkring 20 meter og ned til 1.000 meter, og findes også på endnu dybere vand. Det meste af tiden bruger den gravet ned i havbunden, hvor den anvender to lysende “antenner” til at lokke fisk til, inden den bruger sin brede mund til at skovle dem ind.

Hvis du gerne vil bestille vores havtaskefileter bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

LANGEFILET FAO27

Varenummer 278

Langen er fisket i det nordøstlige Atlanterhav, og kan fiskes året rundt. Langens kød minder om torskens, med fast, hvidt kød. Langen er en af de største arter inden for torskefamilien. Langen kan tilberedes ligesom torsk. Skab en enkel, velsmagende fiskeret som passer godt på det danske middagsbord.

Hvis du gerne vil bestille vores langefilet bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

TORSKELOINS

Varenummer: 268

Torsken er fanget i det nordøstlige Atlanterhav mere specifikt Nordsøen.

Torsk er en af de mere velkendte og populære fisk at spise. Fisken er lys i kødet, og egner sig til mange forskellige tilberedningsformer. Især kold torskeanretning er kendt på disse egne.

Torskeloins er det fineste stykke kød på torsken, det kaldes også mørbrad fra torsken.

Hvis du gerne vil bestille vores torskeloins bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.

MUSLINGER, BLÅMUSLINGER, SPANIEN

Varenr. 262

Råvaren til en lang række velsmagende skaldyrsretter.

Blåmuslingen bliver op til 10 centimeter lang og kendes på de smukke, aflange sort-blå-violette skaller, der er tilspidsede i den ene ende. Blåmuslingen er et udbredt skaldyr, som kan leve både i salt- og brakvand. Den er en elsket spise lige fra syden til det kolde nord.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

HAVTASKE, HEL FAO27

Varenr. 26

Hel havtaske fanget i det nordøstlige Atlanterhav er råvaren til de lækreste sunde fiskeretter.

Havtasken er kategoriseret som mager fisk, og den er garant for det fineste hvide, faste og sødlige fiskekød, som enten kan dampes, steges, koges eller grilles, mens hovedet er velegnet til en god fond. Havtasken er normalt 40-60 cm lang og kendt for ikke at være nogen smuk fisk.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

MUSLINGER, BLÅMUSLINGER FRISK LINEOPDRÆT

Varenr. 201

Råvaren til en lang række velsmagende skaldyrsretter.

Blåmuslingen bliver op til 10 centimeter lang og kendes på de smukke, aflange sort-blå-violette skaller, der er tilspidsede i den ene ende. Blåmuslingen er et udbredt skaldyr, og disse er friske fra lineopdræt, hvor muslingerne vokser på lodrette liner fastgjort til lange vandrette liner i fjord eller hav. Blåmuslinger er en elsket spise lige fra syden til det kolde nord.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

TORSK, HEL RENSET FAO27

Varenummer: 2

Torsk er en af de mest populære spisefisk i Danmark og har en fremtrædende plads i vores kulinariske tradition. Den er kendt for sit faste, hvide kød og delikate smag, og tilberedning af en hel torsk er en fantastisk måde at nyde denne lækre fisk på.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

RØDSPÆTTER FLÅET 3 FAO27

Varenr. 20

Små, flåede rødspætter str. 3.

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise. Størrelse 3 er velegnet til frokostbordet.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

JOMFRUHUMMER FRISK FAO27

Varenr. 198

Frisk jomfruhummer fanget i det nordøstlige Atlanterhav (FAO27) er en delikatesse i skaldyrenes verden.

Jomfruhummeren er en lille dybhavshummer med slanke, regelmæssige klosakse med rækker af torne. Størrelsesmæssigt bliver hunnen max. 20 cm, hannen kan blive op til 25 cm.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

 

RØDSPÆTTER FLÅET 2 FAO27

Varenr. 19

Mellemstore, flåede rødspætter str. 2.

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise, både til frokost og som middagsret.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

RØDSPÆTTER FLÅET 1 FAO27

Varenr. 18

Store, flåede rødspætter str. 1.

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise, både til frokost og som middagsret.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

RØDSPÆTTEFILET FAO27

Varenr. 17

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise, både til frokost og som middagsret.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet. Rødspætterne er fanget med trawl.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

FISKEFRIKADELLER M/ÅRSTIDEN URTER 5 KG

Varenr. 170

Karton med 5 kg

Fiskefrikadeller rørt med årstidens urter. Fiskefrikadeller er en fiskeret baseret på fars af hakket fiskekød tilsat forskellige ingredienser, og i dette tilfælde smagstilpasset med årstidens urter. De stegte fiskefrikadeller har den klassiske ovale frikadelleform, som de typisk kendes i Danmark og Norge. I andre lande anvendes fiskefarsen til anderledes fødevarer.

Ved spørgsmål eller kommentarer, kontakt os endelig.

 

RØDSPÆTTEFILET PANERET 100-130G 5 KG TABBEL

Varenr. 16888

Så bliver det ikke nemmere! Fiskefileterne er allerede paneret og dermed både nemme og hurtige at tilberede.

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise, både til frokost og som middagsret.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet. Rødspætterne er fanget med trawl.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

LAKS NORSK, RØGET

Varenr. 164

Sund og velsmagende røget laks klar til brug. Vores atlantiske laks med det videnskabelige navn salmo salar er opdrættet i norsk havbrug. Laksen er kendt som en hurtig svømmer og en dygtig springer. Fødevaremæssigt er laksen en populær og eftertragtet råvare til både salater samt frokost- og middagsretter.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

LAKS NORSK, FORSKÅRET RØGET

Varenr. 165

Sund og velsmagende røget laks klar til brug. Vores atlantiske laks med det videnskabelige navn salmo salar er opdrættet i norsk havbrug.  Laksen er kendt som en hurtig svømmer og en dygtig springer. Fødevaremæssigt er laksen en populær og eftertragtet råvare til både salater samt frokost- og middagsretter.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

REJER FRISK PILLEDE 2,5/1,5 KG NORSKE

Varenummer: 16112

Norske rejer, friskpillede, er en delikatesse kendt for deres søde og let salte smag, der skyldes deres liv i det kolde nordiske vand. De er populære som forret eller snack, hvor man selv piller dem, hvilket gør måltidet til en hyggelig og social oplevelse. 

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

LAKS, VARMRØGET

Varenr. 156

Lækker varmrøget laks til det sunde måltid. Den varmrøgede laks er spiseklar og især velegnet til salater og andre frokostretter. Varmrygning foregår i ovn i flere timer, typisk ved 65-70 grader. Resultatet giver en lidt kraftigere smag og anderledes konsistens end den koldrøgede laks.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

MØRKSEJFILET FAO27

Varenr. 15

Mørksej er en del af torskefamilien. Den adskiller sig fra torsken med mørkere kød og fastere konsistens. Den er velegnet til alle former for tilberedning og kan med succes steges, grilles, dampes eller koges. Kødet er lækkert og magert.

Vores mørksej er fanget i det nordøstlige Atlanterhav. Den bliver normalt op til 70 cm, men er set endnu større.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

RØGET LAKS I SKIVER

Varenr. 13732

Skiveskåret, røget laks klar til brug er en sund råvare til brug i f.eks. salater, smørrebrød og frokostretter. Laksen er en fed og kaloriefattig fisk, der indeholder vitaminer – herunder D-vitaminer, som styrker immunforsvaret –  og Omega-3 fedtsyrer.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

RØDSPÆTTEFILET, PANERET

Varenr. 134

Så bliver det ikke nemmere! Fiskefileterne er allerede paneret og dermed både nemme og hurtige at tilberede.

I Danmark er både flåede rødspætter og rødspættefileter en særdeles yndet spise, både til frokost og som middagsret.

Rødspætten er en fladfisk der gerne opsøger levesteder med sten-, sand- eller grusbund.  I øvrigt skifter den farve efter bundens farve og struktur, men har altid røde pletter på oversiden. Bestanden er stigende og således ikke truet.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

REJER VANNAMEI 16/20 U/SKAL 10×700G

Varenummer: 13228

Forkæl dig selv med vores lækre Vannameirejer. Vannameirejer er kendte for deres milde, søde smag og faste, saftige konsistens. Rejerne passer perfekt til alt fra tapas og salater til wokretter og pastafavoritter.

De fungerer derfor både til en nem hverdagsret og når du vil gøre lidt ekstra ud af maden.

Ved spørgsmål eller kommentarer, kontakt os endelig

REJER INDBAGT 10x1KG FROST

Varenr. 116

Opskriften på indbagte rejer stammer oprindeligt fra Kina, men er i dag især kendt fra Japan under navnet tempura. Indbagte rejer er også en populær delikatesse i Thailand, hvor de fås i gadekøkkener og på bedre restauranter.

Ved spørgsmål eller kommentarer, kontakt os endelig.

JOMFRUHUMMER 17/20

Varenr. 103

17-20 stk.

Jomfruhummerens kød er hvidt og fast med et velsmagende, sødligt touch. Jomfruhummeren er en rød storkrebs med klosakse med rækker af torne. Den kan blive op til 24 cm lang.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

JOMFRUHUMMER 8/12

Varenr. 104

8-12 stk.

Jomfruhummerens kød er hvidt og fast med et velsmagende, sødligt touch. Jomfruhummeren er en rød storkrebs med klosakse med rækker af torne. Den kan blive op til 24 cm lang.

Fisk og skaldyr kan ikke bestilles i netbutikken, for køb eller mere info kontakt os endelig.

JOMFRUHUMMERHALER XL

Varenummer: 102

Vi tilbyder store jomfruhummerhaler. Jomfruhummeren er en populær delikatesse, med en smag der minder om almindelig hummer. Du vil opleve at kødet har en finere konsistens og selvom at det meste kød sidder i halen på jomfruhummeren, er der også kød i kløerne. Skroget der bliver tilovers efter middagen kan eventuelt benyttes til at lave en hummerfond. Jomfruhummeren er en mager fisk, der er rig på jod, selen og zink.

Hvis du gerne vil bestille vores jomfruhummerhaler bedes du kontakte os, da vi leverer fisken fra dag til dag så den er helt frisk.